خانه / خوزستان / یک گام اساسی برای میراث فرهنگی بهبهان/چگا سفلی زیدون ثبت جهانی خواهد شد

یک گام اساسی برای میراث فرهنگی بهبهان/چگا سفلی زیدون ثبت جهانی خواهد شد

بهبهان نو_ این جلسه با حضور فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‎های سازمان میراث فرهنگی، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، عباس مقدم مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی و عضو هیات علمی پژوهشکده باستان‎شناسی سازمان میراث فرهنگی، محمد حری فرماندار بهبهان و نیز نمایندگان تام‎الاختیار اداره‎کل بنیاد مسکن و همچنین شرکت گاز استان در محل اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان برگزار شد.

در این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اظهار کرد: با توجه به راه‎اندازی پایگاه میراث فرهنگی در ارجان و چگاسفلی و حضور دکتر عباس مقدم به عنوان مدیر آن، سازمان میراث فرهنگی تصمیم بر آن گرفت که هم در ارجان و هم در چگاسفلی #دو_فصل_کاوشی_جدید را در سال جاری آغاز نماید و شروع جدی فعالیت‎های ارجان در حوزه شهرستان بهبهان نیز دنبال شود.

علیرضا ایزدی با اشاره به تفاهم با شرکت گاز استان افزود: به دنبال آن هستیم که در این زمینه برخی موانع و مشکلات از جمله گازرسانی به روستا را حل نماییم و به این نتیجه رسیدیم تا بر مبنای کار کاشناسی صورت گرفته، مشکلات گاز روستاهای منطقه مرتفع شود.
او ادامه داد: براساس توافقی که میان سازمان میراث فرهنگی و شرکت گاز استان خوزستان صورت گرفت، با رعایت ضوابط مشکل روستای تاریخی چگاسفلی به زودی حل خواهد شد.

دکتر عباس مقدم، مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی با بیان این‎ که باتوجه به ویژگی‎های ارجان، این محوطه باید به ثبت جهانی درآید گفت: خوشبختانه این شهر یکی از سالم‎ترین شهرهای تاریخی ایران است و بر همین اساس این کیفیت را دارا است که خیلی زود به ثبت جهانی برسد.

عضو هیات علمی پژوهشکده باستان‎شناسی سازمان میراث فرهنگی گفت: هدف غایی ما این است که چگاسفلی نیز ثبت جهانی شود چراکه این شهر ویژگی های منحصر به فردی دارد.

او ادامه داد: در سال ۹۴، هشت گور دسته جمعی و منفرد در چگاسفلی یافت شد که در این هشت گور در مجموع ۱۰۲ نفر تدفین شده بودند که این نشان از مقدس و آئینی بودن این شهر در گذشته دارد که مردم مردگان خود را به این شهر می‎آوردند و دفن می‎کردند.
مقدم تصریح کرد: بررسی‎ها نشان داد اگرچه گورهای هشت‎گانه همگی متعلق به یک دوره بودند اما متفاوت بودند. تفاوت در چهره تدفین‎ها نیز به احتمال زیاد ریشه در تفاوت در اقوام مختلفی بوده است که به منظور تدفین از نقاط مختلف به این گورستان‎ها آورده شده بودند.
او همچنین با اشاره به این‎که اولین گور آجری دنیا در چگاسفلی یافت شد، اظهار امیدواری کرد: این شهر هرچه سریعتر به ثبت جهانی درآید.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی در این خصوص افزود: ثبت جهانی شدن یک محوطه تاریخی، ضوابطی دارد که یکی از آن‎ها این است روستاهایی که در اطراف محوطه تاریخی با معیارهای خاص امروزی به وجود آمده است، به نحوی برداشته شوند که در این زمینه پیشنهاد می کنم که بنیاد مسکن همکاری کند و تدبیری برای جابجایی این روستا ظرف پنج سال آینده فرآهم کند، به نحوی که روستائیان عزیز از آن منطقه دور نشوند.
او با بیان این‎که روستای حاضر باید با کمک مشاورین به صورت یک روستای بوم‎گردی طراحی شود، افزود: اگر روستا قرار است جابه‎جا شود این موضوع باید با طراحی خاصی انجام شود تا مکان جدید جایی باشد که هم ساکنین روستا و هم گردشگران از شرایط اقامت در آن‎جا منتفع شوند.

همچنین ببینید

نمایش مونولوگ “اشک عروسک” به کارگردانی حسین قنوات …

نمایش مونولوگ “اشک عروسک” به کارگردانی حسین قنوات امانی از بهبهان به نخستین جشنواره تئاتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *