رئیس دادگستری بهبهان از افزایش ورودی پرونده‌ها به دادگستری بهبهان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ خبر داد.

اسکندری ظهر دوشنبه چهارم تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۶ هزار پرونده به دادگستری بهبهان واصل شده که نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

‌رئیس دادگستری بهبهان با اشاره به عملکرد دستگاه قضا در بهبهان گفت: دادرسی الکترونیک یا دادگاه برخط از جمله اقدامات قوه قضاییه در راستای هوشمندسازی فرآیند قضایی و توجه به حقوق شهروندی است. در شهرستان بهبهان زیرساخت لازم برای برگزاری دادگاه آنلاین فراهم شده است و با رضایت طرفین و تشخیص قاضی، دادگاه به‌صورت برخط و از طریق گوشی موبایل یا ابزارهای دیگر برگزار می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

اسکندری همچنین به حذف پرونده‌های کاغذی و سنتی به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های دستگاه قضا در بهبهان اشاره کرد.

تعداد بالای پرونده‌های قضایی از دیگر موضوعات مطرح‌شده در نشست اصحاب رسانه با رئیس دادگستری بهبهان بود. اسکندری اظهار کرد: فقط در یک ماه به طور میانگین ۲۰۰ تا ۲۵۰ پرونده به یک قاضی ارجاع می‌شود. در سال ۱۴۰۲ بیش از ۶ هزار پرونده به دادگستری بهبهان واصل شده است.

اسکندری گفت: در دادگستری بهبهان ۳ شعبه دادیاری، ۴ شعبه بازپرسی، ۴ دادگاه کیفری و ۵ دادگاه حقوقی دایر است که به همراه دادستان محترم و رئیس دادگستری مجموعاً ۱۸ قاضی مشغول فعالیت هستند.

اسکندری به آمار برخی از جرایم در بهبهان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۲ و در حوزه دادگاه کیفری ۱۹۶۰ پرونده سرقت تشکیل شده که نسبت به سال قبل ۶ درصد کاهش داشته است. همچنین، ۲۰۰۵ پرونده توهین در سال ۱۴۰۲ تشکیل شده که افزایش ۳۷ درصدی نسبت به سال قبل دارد. او ادامه داد: تصادف جرحی با ۱۴۰۶ مورد در سال ۱۴۰۲ و افزایش ۴ درصدی نسبت به سال قبل و کلاهبرداری سنتی و اینترنتی با ۱۲۱۷ فقره در سال ۱۴۰۲ و افزایش ۹ درصدی نسبت به سال قبل از مهم‌ترین جرایم دادگاه کیفری هستند.

اسکندری به آمار دعاوی حقوقی نیز اشاره کرد و گفت: تقاضای وجه یا بدقولی در پرداخت ۱۷۶۴ فقره در سال ۱۴۰۲، افزایش ۱۹ درصدی نسبت به سال قبل داشته است. مطالبه‌ی خسارت به اموال با ۱۱۲۶ فقره و ۳۹ درصد افزایش، مطالبه‌ مهریه با ۵۳۲ فقره و ۱۰ درصد افزایش، مطالبه سفته با ۴۴۶ فقره و ۳ درصد افزایش و طلاق توافقی و اختلافات خانوادگی با ۳۸۵ فقره و ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۲ از مهم‌ترین پرونده‌های دادگاه حقوقی بهبهان است.

رئیس دادگستری بهبهان گفت: ۲۷۶ پرونده زمین‌خواری در بهبهان تشکیل شده است. در سال ۱۴۰۲ برای ۶۷ پرونده حکم قطعی صادر شد و مجموعاً ۴۲۰ هکتار از اراضی ملی به دولت بازگردانده شد.

اسکندری اظهار کرد: با تلاش‌های صورت‌گرفته، ۹۸ درصد از اراضی ملی و ۵۸ درصد از اراضی کشاورزی کاداستر شده‌اند. البته در حوزه کشاورزی نیاز به تلاش بیشتر است. او افزود: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۱۶۰۰ فقره سند صادر شده است که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۲۵ درصدی دارد.

رئیس دادگستری بهبهان در پایان گفت: در مسیر مبارزه با مفسدین اقتصادی و مخلان امنیت و متعرضین به نوامیس مردم مماشات نمی‌کنیم و با قاطعیت عمل خواهیم کرد.

 

IMG 20240624 WA0040 - پایگاه خبری تحلیلی بهبهان نو

IMG 20240624 WA0048 - پایگاه خبری تحلیلی بهبهان نو

IMG 20240624 WA0042 - پایگاه خبری تحلیلی بهبهان نو

IMG 20240624 142434 - پایگاه خبری تحلیلی بهبهان نو

 

  • منبع خبر : بهبهان ما